klíčová slova
logo

 

 


Produkty > Seznam článků > WhisperGen

 

 

WhisperGenTMmikroCHP - bude to vytápění domácností budoucnosti ?

domovní elektrárna

Whisper Tech Limited je společnost využívající inteligentní technologie při řešení světové potřeby čistší a efektivnější využití energie

Whisper Tech Limited je společnost využívající inteligentní technologie při řešení světové potřeby čistší a efektivnější využití energie

 

Jedním z jejich produktů je plynový kotel pro domácnost s vestavěným elektrickým generátorem o výkonu 1kW. To je dost na televizor, osvětlení nebo napájení spotřebičú v klidovém režimu. Případné přebytky energie lze prodávat do veřejné sítě.

 

Jak to funguje

Plynový kotel WhisperGenTMmikroCHP je výsledkem patnáctileletého výzkumu těto společnosti sídlící na Novém Zélandu. Konkrétní podrobnosti o jeho provozu jsou velmi složité ale princip je jednoduchý. Kotel obsahuje tepelný Stirlingův motor. Stirlingův motor má dva pracovní prostory, mezi nimiž může volně proudit plyn (je v nich prakticky stejný tlak). Jeden z prostorů je studený, druhý horký. Toho je docíleno buď přímým ohříváním a chlazením komor , nebo, a to častěji, vnějším ohřívačem a chladičem. Mezi ohřívačem a chladičem je obvykle zařazen ještě regenerátor, akumulující teplo plynu procházejícího z ohřívače do chladiče nebo naopak. Tohoto motoru existuje mnoho modifikací - písty mohou být v samostatných válcích, nebo v jednom válci společném, kdy jeden z pístů pracuje v dvojčinném režimu. Motor je napojený na generátor a pokud běží, vyrábí elektřinu. Voda určená k chlazení se zahřívá a je posílána do oběhu pro vutápění domu.

 

Technické specifikace:

 

max. spotřeba plynu - 1,55 m3/hod
palivo - zemní plyn, tlak 20 mbar
motor - čtyřválec pracující ve zdvojeném stirlingově cyklu
generátor - jednofázový indukční motor
elektrické napájení - 230 V / 50 Hz
příkon v pohotovostním režimu - 9 W
elektrický výkon - 1 kW
tepelný výkon - 5,5 až 12 kW
max. teplota vytápění - 85°C

Stirling motor

Stirlingův motor je druh tepelného motoru. Vynalezl jej v roce 1816 skotský pastor Robert Stirling.

 

Vlastní výroba elektrické energie spojená s vytápěním je jedna s možností být nezávislý na velkých energetiských společnostech. Další alternativou může být Stirlingův motor a kotel na biomasu nebo peletky.
V České republice zabývá vývojem a výrobou podobného zařízení společnost Tedom z Třebíče.

 

 
kontakt

 


Copyright © GAPROJEKTY
úvod nahoru