Návod na výrobu kvasné zátky

Kvasná zátka Kdo by se nechtěl pochlubit dobrou domácí pálenkou. V mnoha obcích a městech na Slovácku jsou pořádány košty slivovice a ostatních pálenek. Základem prvkem pálenky je dobrý kvas. Důvodů proč ovocný kvas kvasit za nepřístupu vzduchu je několik. Vyhnete se plísním, divokému kvašení a zoctovatění kvasu. Pokud je kvas uložen v nádobě a pouze přikrytý víkem, kvašení nedojde do konce a zastaví se dřív. Příčinou jsou octové bakterie volně ve vzduchu. Při kvašení za nepřístupu vzduchu, obsah vyvře takzvaně do sucha - všechen cukr se přemění na alkohol. To má za následek větší výtěžnost při samotném pálení. Kdo z vás někdy pálil ví, že při závěrečném dokapu se musí hlídat kdy se v pálence objeví nahořklá chuť která pálí v krku. Její příčinou je zoctovatěly kvas.

Nyní popíši jednoduchou kvasnou zátku, kterou si můžete vyrobit.
1.   Základem je padesátilitrový sud. Dá se s ním dobře manipulovat, snadno dopravit do pálenice, má hrdlo má dostatečný průměr. K sudu je potřeba dokoupit těsnění.
2.   Do víka vyřežte otvor o průměru pět centimetrů.
3.   Do otvoru dáte elektrikářskou průchodku. Do průchodky nasunete špunt s otvorem pro kvasnou zátku.
4.   Nakonec kvasnou zátku. Tato je na max. 50 litrů. Na větší objem sudu nestačí. Funguje to spolehlivě, po vykvašení není v ovocné břečce žádný cukr.

 

Spoustu dalších praktických rad na lepší pánenku najdete v příručce Jak vypálit lepší slivovici. Byla napsána a věnována sadařům, zahrádkářům, destilatérům, hobby páleníkům a milovníkům pálenky na Slovácku, Valašsku, Hané a Vysočině, aby uchovali dobré tradice pěstitelského pálení.
  26. 12. 2018

zpět na aktuality

 

Není ocet jako ocet

Ocet dle vládních ustanovení. Definice jablečných octů ve státech USA vydaných Správou pro kontrolu potravin a léčiv.

 

  • 1. Jablečný ocet. Ocet z jablečného moštu. Produkt vyrobený pomocí alkoholové a následně octové fermentace ze šťávy z jablek.
  • 2. Ocet vyrobený ze směsi lihového octa a octa z jablečného moštu. Tento výrobek musí být označen jako směs produktů s názvy produktů v pořadí dle dominance.
  • 3. Ocet vyrobený ze sušených jablek, jablečných jádřinců nebo jablečných slupek. Tento ocet musí být označen “ ocet vyrobený z ___________ “. Prázdné místo v textu je doplněno názvem jablečného produktu (produktů) použitého (použitých) jako materiál ke kvašení.
A jak je to s označováním v Česku? Neoznačuje se to. A proč? - Pro jistotu.
Znění vyhlášky v ČR:
  • Ovocný kvasný ocet vyrobený kysáním lihu obsaženého v ovocném nebo sladovém víně, které bylo kysáno společně s ředěným kvasným lihem.

  • Ani zmínka z čeho je ocet vyroben.
    Jablečný ocet Karotkin je vyroben z jablečného moštu pomalým kvašením dle bodu 1.

     

    02. 02. 2019

    zpět na aktuality

     

    Kolik druhů octů máte v kuchyni?

    Jablečný ocet s tymiánem Jablečně - medový ocet Dobře zásobený obchod a následně kuchyně by měla mít nejméně čtyři základní druhy octa. Máte li místo v regále a chystáte si jej doplnit, začal bych octem z jablečného moštu. Nepasterizovaného, svěžího a jemného. Na salátové zálivky je vhodný dobrý ocet z červeného vína. Dále nevynechejte balzamikový ocet. A nakonec bílý destilovaný ocet, stará opora kuchařek, je oblíbený jak k nakládání zeleniny, tak i k čištění.

    Kromě těchto základných druhů octa postupně můžete objevovat i jejich ochucené variace. Například jablečně – švestkový nebo jablečně – medový. Můžete experimentovat s výrobou ovocných a zeleninových salátů. Jsem přesvědčen, že vlastnosti kvalitního octu ocení, jak znalci koření, tak jej v dobrém přijmou i ti co jej ochutnají poprvé. Nemohu ve výčtu vynechat bylinkové octy, vhodné na marinády – ocet jablečný s tymiánem. Ponořte se do škály jemných voňavých chutí octů a zjistíte, jak běžné jídlo obohatíte dobře zvoleným octem.

     

    Miloš Gavala     02. 02. 2019

    zpět na aktuality

     
     KAROTKIN – dodavatel produktů ze Slovácka a Bílých Karpat - Česká republika.
    © 2011 KAROTKIN